AskTurka.Com

Rujlarla İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

1.367
Rujlarla İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

1

Ruj, en popüler makyaj malzemelerinden biri. Çoğu kızın ilk makyaj malzemesi, birçok kadının makyaj masasının demirbaşı olan rujun yeri çok çok ayrıdır.

Peki bi rujun tarihçesini merak ettiniz mi hiç?

Evet, tarihçe diyorum rujun kendine özel bir tarihi var. Zamanında makyaj malzemelerine ulaşmak bu kadar kolay değilmiş ama kadınlar yine de güzelliklerine düşkünmüş. Şimdi her şey elimizin altında ama değerini bilmiyoruz, ahh ahh.

Makalede Neler Var?

4.

Rujun yaklaşık 5.000 senelik bir tarihi var. Mezopotamya’da kıymetli mücevherlerin ezilerek ortaya çıkardığı karışım kadınlar tarafından dudak çevresine ve göz çevresine uygulanıyormuş. Yani sizin anlayacağınız rujun ortaya çıkışı değerli mücevherlere dayanıyor.

Bunun rujla alakası ne, derseniz eğer size Cleopatra’nın yaptığından bahsedeyim. Kendisi bu karışıma kına tozu ve kızıl toprak katarak daha iddialı bir görünüm elde ediyormuş.

3.

Bizim bildiğimize en benzeyen rujumsu ürün ise ilk 1.Elizabeth tarafından kullanılmış. Balmumuna bitki kökleri eklenerek elde edilen kırmızı ruj beyaz tenli Elizabeth’in güzelliğinin sırrı.

2.

İngilizlerin ruja düşkünlüğü 1. Elizabeth ile sınırlı kalmamış. 2. Elizabeth de bir davette giyeceği elbise için kendine özel mavi alt tonlu kırmızı bir ruj ürettirmiş ve bu ruja Balmoral, yani İskoç köy evinin adını vermiş.

1.

Şimdiki bilgimiz ise tarihçeyle ilgili değil ama bizim ruja düşkünlüğümüzü kanıtlar nitelikte. Yapılan bir araştırmaya göre her 10 kişiden 1 kişi küçükken sevdiği objeler arasında rujun da yer aldığını hatırlıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.