El Dezenfektanı Evde Nasıl Yapılır?

0

El Dezenfektanı Evde Nasıl Yapılır diya yazı dizisini sizle paylaşıyoruz.

Virüs ve bakterileri etkisiz hale getirmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan biri sterilizasyondur. Sterilizasyon mikroorganizmayı barındıran besin veya cismin 110-120 santigrat dereceye kadar ısıtılmasıdır.

 

Bir diğer yöntem alkol ile temizliktir. 100 ml suya 20 ml saf alkol karıştırılmasıyla el dezenfektanı yapılabilir. 80 derecelik kolonya ile çok benzerdir. Ortamların dezenfeksiyonunda kullanılan en etkili yöntem ise ozon ile temizlemedir. Ozon makinesi ile yapılan bu işlem, cihazın ortama konulması ve 20 dakika süre ile etrafa ozon verilmesi ile olur. Ardından ortam havalandırılmalıdır. Kişilerin coronavirüsten korunmalarının en ekonomik ve etkili yolu evde hazırlanan el dezenfektanlarıdır.

 

Marketlerde kolonya bulmakta sorun yaşayan bireyler yukarıda verilen miktarlardaki su ve alkolü karıştırarak kendi el dezenfektan spreylerini hazırlayabilirler. Ayrıca kolonya veya alkolün ele sürüldükten sonra koklanması burun içinde yerleşmiş olan mikroorganizmaların da yapısında bozulmaya sebep olur. Dolayısıyla burunda lokalize olan virüslerin akciğerlere inme ve hastalık oluşturma oranı da bu sayede düşürülebilir.

Yazan Cansu Beril Kızılırmak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.