AskTurka.Com

Kadınlar Günü Yazıları

2.041

Kadınlar gününü erkekler bilmiyorsa, onlara bunu göstermek gerek. Kadının bir ana, bir bacı, bir doktor, bir öğretmen yani kısacası kadının bir insan olduğunu kabullenemeyen küçük beyinlere, kadının karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmeyeceksin diyen sefil varlıklara, kadına el kaldırmayı marifet bilen acizlere dur diyelim. Kadın toplumda belli bir yeri olan ve insanca yaşamayı hakeden bir varlıktır. Bunun için mücadele etmek en doğal hakkımızdır.

Gönül iterdiki…

__gönül isterdiki…tarlada çalışan kadın bir günlüğüne dahi olsa çalışmasın…..

__gönül isterdiki…sinemaya gitti diye bir kadın kardeşi tarafından öldürülmesin…

__gönül isterdiki….kocası ölünce sorgusuz sualsiz,kocasının kardeşiyle evlendirilmesin….

__gönül isterdiki….ensest kurbanı olmasın….

__gönül isterdiki…..en yakınları tarafından eşya gibi pazarlanmasın…

__gönül isterdiki….aile içi eğitime öncelikli kız çocuklarından başlansın….

__gönül isterdiki….8 mart çiçekleri..sadece dr.kadın..mühendis kadın..öğretmen kadına gitmesin….

__gönül isterdiki…..bankacı,öğretmen,avukat kadınlar şiddete uğradığında sessiz kalmasın…

__gönül isterdiki….70 kiloluk kadın,40 kiloluk çırpı kadar kocasından dayak yemeyi kendine hak görmesin….

__gönül isterdiki….kendimiz çalıp ,kendimiz söyleyip ,kendimiz dinlemek zorunda kalmayalım…

Türkiye’de kadın olmak…

Türkiye de kadın olmak ne kadar endişelendiriyor şöyle bakınca duruma.

Türkiye de kadın olursanız yıllardan beri süregelen birçok sıkıntıyı defalarca yaşarsınız ister Avrupa ister Amerika, isterseniz de Avrasya birliğine giriniz.

Sevgili Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın hakları üzerindeki düşünceleri dünyada bir çok bilim adamına tez olup geliştirme fırsatı vermiştir; Kadının hakları ve özgürlükleri.

Özellikle Kurtuluş savaşında ki Annelerin ablaların sırtındaki o kilolarca mermi taşıdıkları silinmez bir gerçek tarihimizde. Kadın olmak savaşlarda bile eşinin kardeşinin babasının yanında olmak bütün cefayı çekmek onlarla ve zaferin en büyük parçası olmak benim ülkemde..

Lakin Türkiye de kadın olmak… Değeri bilinmeyen bir elmas parçası olmaktır çoğu zamanda… Her çileyi çektirmek, sonrasında ise defalarca aşağılanıp sokaklara atılmak, yakılmak sokak ortasında…

Türkiye de kadın olmak özgürlük için mücadele etmeyi gerektirir. Özgürlük için mutlaka savaşmalıdırlar. Kimse savaşmadan bir şey vermez onlara. Mutlaka çile çekmeleri gerekir.

Türkiye de kadın olmak denilince, ülkenin en önemli konusu olmuşken son zamanlarda özellikle, söylenebilecek çok şey çıkar aslında insanın karşısına. Anlatamazsın birçoğuna ne sen ne de birçok mücadele veren insanların derdini. İllaki dedikleri olacaktır gözlerinde değeri o kadardır kadınların..Meydanlarda haykırırlar defalarca “kadınların önemini” vurgular dururlar.

Ama işin başına gelince de en büyük zulmü kadınlara yaparlar atarlar başlarından “sus be kadın git eve çamaşırları yıka” diye. Ellerinden gelse bir kaşık su da boğarlar hepsini.

Kadın okumaya kalkar bin bir bahane bulurlar defalarca.

-Bacım sen anlat bakayım derdini.

-Sizin aşağıladığınız kısıtladığınız kadınlardan sadece biriyi…diye söze başlarken kadın;

-Yok, yok şimdi olmadı bak. Siz bu kafayla ooo…

Mesela bahanelerden en önemlisi özellikle de son zamanlarda bazılarının tek derdi kadının kılık kıyafetidir… Kadından o kadar korkarlar ki o kadar vahşi bir insan olarak bilinç altına yerleşmiştir ki kadınlar bazılarının… Açık ya da kapalı olması fark etmez bulurlar kendilerine bir yöntem…

En ufak şeyleri dahi bahane ederken en büyük silahlarıyla da bu yöne siper alırlar..

…Siz KADINSINIZ!

Ülkenin en büyük yarası erkek için kadınların yüzde 80’inin kendine hitap ediyor olması…

Bir mal olarak bakılmıştır yıllarca af edersiniz… Hiçbir zaman kız istemeye gittiklerinde fikirleriniz nelerdir bu ülke hakkında neler düşünüyorsunuz diye sormamışlardır ya da gelecekte ne hedefleriniz var diye müstakbel geline.

Güzel olması, yemek yapabiliyor olması en önemli kriterdir beğenmekte..

-Bana ne canım nasılsa biz başarılı erkeklerin arkasında başarılı kadınlar vardır diyoruz ya yeter işte…

E hal böyle olunca şimdi şaşmamak gerekli duruma.

Erkeklerin asıl derdi koltuklarındaki dantel işlemenin artık olmayacak olması, ev yapımı pasta börek baklavadan mahrum kalmaktır…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.