AskTurka.Com

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Sigara bayanı her yönden vuran zehirli bir maddedir. Sigaranın ne denli zararlı olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Bu kadar zararlı olduğunu bildiğimiz halde neden hala içiyoruz diye düşündürüyor insanı. Dahası dünyada yılda milyonlarca kişinin öldüğünü bile bile. Hastaneler özel sağlık kuruluşları sigara bıraktırmak için savaşıyor artık. Haplar, bantlar, sakızlar, iğneler gibi birçok şeyler.

Peki, nasıl kurtulacağız bu sigara illetinden?

Sigarayı Bırakmanın Yolları

Öncelikle sigaradan kurtulmayı istemek gerekir. İstek olmadığı sürece yapılacak her şey boştur tabi ki. Bu adımı geçtiysek yolu yarılamışız demektir. Sonra sigaranın ne denli zararlı olduğunu göstermek gerekir. Bunu nasıl mı yapacağız? İnternetten, televizyondan izleterek hatta ve hatta etkili olması açısından hastanelere giderek (insanlar gözle gördüklerine daha çok inanırlar ) sigaradan zarar görmüş: eli kesilmiş, bacağı kesilmiş, gırtlağı delinmiş hava almaya çalışan bayanlar gösterilerek farkındalık yaratmaya çalışacağız. Doğal olarak kendisinin de bu hallere düşeceği hayaline dalmaya başlayacaktır. Bunun yanında sigarayı bıraktığında ne kadar parasının cebinde kalacağını göstereceğiz. Bu kısmı da tamamladığımızda artık rahatlıkla sigarayı bırakma aşamasına geçebiliriz.

Burada iradeyi hâkim olup kararlı davranmak çok önemlidir. Sigarayı neden bıraktığını, zararlarını ve yararlarını anlaması da büyük öneme sahiptir. Bunların yanında bayanda ne kadar artık istemese de büyük bir boşluk oluşacaktır. Bu boşluğu doldurucu aktiviteler gereklidir. Yani canı sıkıldığında artık sigaraya yönelmek yerine spor, dans, yüzme, yürüyüş gibi yahut yiyecek içecek çekirdek, su, sebze, meyve gibi faydalı yönlere alıştırmak sigaranın yarattığı boşluğu kapatacaktır. Zira sigarayı anımsatıcı mesela çay, kahve gibi çağrıştırıcı maddelerden de uzak durmak da bir o kadar önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.