Covid-19 periyodunda aile bütçesi nasıl planlanmalı?

0

Tüm yerkürede günlük hayatı ve alışkanlıkları değiştiren koronavirüs salgını, ekonomik olarak da birçok sorunu ve tasayı beraberinde getiriyor. Virüse karşı alınan tedbirler kapsamında topluluğun her kısmının meskende kalması gerekliliği büyük kıymet taşıyor. Lakin konutta kalmanın yol açabileceği dertlerin başında gelen değişen alışveriş ve tüketim alışkanlıkları aile bütçelerini de etkiliyor

Generali Sigorta, koronavirüs salgını sürecinde aile bütçesi hakkında dikkat edilmesi gereken ve tasarruf sağlayacak noktaları paylaştı.
1. Gelir-gider tablosu oluşturun
Ev iktisadı için bir gelir-gider tablosu oluşturmak, aylık harcamaları görmek ve bu harcamalara istikamet vermek açısından kritik kıymet taşır. Aile bütçesini gelir-gider tablosuyla somut bir biçimde ortaya koymak, corona virüs salgını sürecinde daha bilinçli ve hakikat bir ekonomik hareket yerine sahip olmayı sağlayacaktır.
2. Bu devirde öncelikli harcamaların dışına çıkmayın
Covid-19 salgını için karantina sürecinde hanenin ve ailenin temel gereksinimleri birincil ehemmiyet taşımaktadır. Münasebetiyle bu kritik devirde temel gereksinimler, besin ve fatura ödemeleri üzere temel masraflar birincil öncelik olarak görülmelidir ve öncelikli olarak bu ödemeler gerçekleştirilmelidir.
3. Bütçe planlama için mobil uygulamardan destek alın
Günlük hayatta değerli bir alana sahip olan mobil pratikler, hayatı kolaylaştıran özellikleriyle ön plana çıkıyor. Mobil pratikler; alışveriş, mesken kirası, faturalar ve vesair tüm harcamaların kaydedilmesine ve aile bütçesinin mevcut durumunun basitçe takibine imkan sunuyor. Sizler için hem Android hem de iOS tabanlı mobil cihazlarda kullanabileceğiniz tatbikleri aşağıya listeledik. 
 
Wally (Türkçe lisan desteği var): Renkli bir arayüze sahip olan Wally, ne kadar para harcadığınızdan bu parayı kiminle bir arada harcadığınıza kadar detaylı malumatlar sunabiliyor. 
Spendee: Banka hesaplarınızla entegre bir halde çalışabiliyor. Aile üyeleri yahut arkadaşlarınızla birlikte bütçe hesabı yapabiliyorsunuz. Web için destek sunmuyor. Hem Android hem de iOS tabanlı mobil cihazlarda kullanılabiliyor.
GoodBudget: Web, Android ve iOS platformları içerisinde senkronize bir halde çalışabiliyor. Hem Android hem de iOS tabanlı mobil cihazlarda kullanılabiliyor.
Dollarbird: Hem bütçe hem de takvim pratiği mevcut, temelinde barındırdığı takvim sistemiyle bütçenizi denetim etmenize imkan sağlıyor. Hem Android hem de iOS tabanlı mobil cihazlarda kullanılabiliyor.
4. Otomatik ödeme vererek para puan kazanın.
Her ay zahir ölçüde faturanızı bankanıza otomatik ödeme vererek para puan, EFT, havale vb. süreçleri fiyatsız yapma üzere avantajlar kazanabilirsiniz. Bu nedenle kullandığınız bankaları araştırarak hangi bankanın ne çeşit avantaj sağladığını öğrenin ve gereksiniminize nazaran en avantajlı bankaya otomatik ödeme talimatı verin.
5. Alışveriş listesi yapın
Alışverişe çıkmadan evvel kesinlikle bir liste hazırlayın. Sadık kalınan bir alışveriş listesi, yalnızca muhtaçlık olanı almak için yol gösterecek, gereksiz harcamaları engelleyerek aile iktisadına ek sağlayacaktır.
6. Finansal okuryazar olun
Finansal okuryazar olmak, ekonomik mealde daha bilinçli bir birey olunmasına, aile bütçesi oluştururken her masrafın sorgulanmasına imkan sağlar. Finansal okuryazarlık, harcama alışkanlıklarının toptan değiştirilmesi ve borçları gerçek yönetebilmek için eski alışkanlıkların yanını disiplinin alması ile mümkün olmaktadır.
7. Az dahi olsa birikim yapın
Koronavirüs salgınının gelecek günlerde neler getireceği bilinmezliğini koruyor. Aile bütçesi oluştururken şayet mümkünse az bir meblağ dahi olsa kenara koymaya çalışın. Birikim yapmak,  bu üzere kritik periyotlara hazırlıklı olunmasını ve daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.