AskTurka.Com

Ailenize düşkün müsünüz?

Ailenize düşkün müsünüz?

1

Yapılan araştırmalara göre, 100 yaşını aşanların ortak bir özelliği var.

Sağlıklı yaşlılık üzerine Türkiye’de en yeni araştırmaları yapan Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan; 100 yaşına kadar yaşamanın tüyolarını verdi:

-Yüzyıllık gençlerin en önemli ortak özelliği; mutlu olmaları. Hepsinin yüzleri gülüyor, keyifli ve coşkulu olmaya önem veriyorlar. Umutlu olmak, olup bitenlere ve geleceğe olumlu bakmak onların kişiliği olmuş durumda. Yapılan çalışmalarda olaylara iyimser bakan insanların; hem daha çok yaşadığı, hem de damar hastalıklarına ender yakalandıkları görülüyor.

-Hepsi inançlı insanlar; şükretmeyi, fark etmeyi, yetinmeyi çok iyi biliyorlar. Sabah namazını da, akşam namazını da kaçırmıyorlar.

HUZUREVİ ONLARA UZAK

-Sosyaller, yalnız kalmıyorlar. Aile bağları iyi olan insanlar, daha uzun süre yaşıyor. Ailelerine olan düşkünleri, hayata daha sıkı tutunmalarını sağlıyor. Aile ve iş hayatındaki ilişkileriniz güzel olmadığı sürece uzun yaşama şansınız çok sınırlı.

-Huzurevleri veya bakımevleri onlar için uzak ve soğuk mekanlar. Çoğu aileleriyle birlikte yaşıyor. Yalnız yaşayanların ise çevreleriyle iletişimleri çok iyi; komşuları, akrabaları ile iç içeler.

GENLER DE ETKİLİ

-Araştırmalar 100 yaşına kadar gelmiş olanların, ebeveynlerinin de kendileri gibi uzun yaşadığını gösteriyor. Ailesinde kanser, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi ciddi hastalıkların ender görüldüğü kişiler, 100 yaş için en güçlü adaylar.

-100 yaşına gelme şansınız; yüzde 70 oranında yaşam tarzınızdan, yüzde 30 oranında ise genlerinizden kaynaklanıyor.

-Asırlık gençler kadın-erkek eşitliğine çok inanıyor. 100 yaşına gelen eşlerin çoğu; kadın erkil. Eşler, birbirlerine ve çocuklarına çok önem veriyorlar. Hep mutlu evlilikleri olmuş, genelde tek evlilik yapmışlar ve tek eşli olmuşlar. 100 yaşına birlikte gelmiş çiftler, hâlâ aralarında iş bölümü yapıyor.

-Sürekli sesinizi yükseltmenize neden olacak bir ortamda çalışmanız, kalp krizi ihtimalini artırıyor. Bu nedenle gürültülü bir ortamda çalışıyorsanız; sessiz bir evde yaşamanız gerekiyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.