DOĞRU sandığınız YANLIŞLAR

0

Doğum kontrol haplarının risklerine ilişkin olarak anlatılanların çoğu artık geçmişte kaldı. Günümüzün doğum kontrol hapları, eskisine oranla çok daha düşük dozlarda hormon içeriyor. Bu gelişme de hapların yan etkileri ve risklerinin en düşük seviyeye inmesini sağlıyor. Ancak bu gelişmelere rağmen ülkemizde pek çok kadın hala kulaktan dolma bilgiler yüzünden doğum kontrol hapı kullanmaktan kaçınabiliyor. Biz de doğum kontrol hapları konusunda ‘‘doğru” bilinen ‘‘yanlışları” 10 soru altında topladık. İçiniz rahat olsun, şüpheleriniz, cinsel yaşantınıza gölge düşürmesin diye!YANLIŞ
Sanılanın aksine, modern doğum kontrol hapları her yaştaki kadına hitap ediyor. Ancak 35 yaşın üzerinde olan ve sigara kullanan kadınlar daha dikkatli davranmalı. Aynı şekilde aşırı kilo, yüksek tansiyon, diyabet, ailesinde kan dolaşımı ve kalp hastalıkları gibi sorunları olan kadınlar da bu yöntemi kullanmadan önce doktora başvurmalı.
Kilo aldırıyor

YANLIŞ
Kilo artışı, doğum kontrol hapı kullanan kadınların en büyük korkusu. O kadar ki bu yöntemin terk edilme nedenlerinin başında geliyor. Eskiden yüksek doz östrojen ve progestin içeren doğum kontrol haplarıyla kilo artışı görülebiliyordu. Günümüzde ise çok düşük dozlu hapların geliştirilmesiyle kilo artışı artık pek görülmüyor. Hatta dünyada kilo artışına yol açmayan formüller geliştirildi.
Kanser yapıyor

YANLIŞ
Bu konuda dünyada yıllardır geniş çaplı araştırmalar yapılıyor. Tüm bu araştırma sonuçları, hap kullanımının kadınlarda kansere yol açmadığını açıkça gösteriyor. Tam aksine, hap kullanımının yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskini azalttığı da kesin olarak saptanmış.
Cinsel isteği azaltıyor

YANLIŞ
Tam aksine, kadınların çoğu hamilelikten korunduklarından emin oldukları için kendilerini daha güvende hissediyor. Bu da cinsel ilişkilerini olumlu yönde etkiliyor.
Tüylenme yapıyor

YANLIŞ
Kadınların çoğu doğum kontrol haplarının tüylenme yaptığını düşünerek bu yöntemi kullanmaktan kaçınıyor. Oysa doğum kontrol hapları içerdikleri hormonlar aracılığıyla vücutta tüylenme yapan hormonları baskılıyor. Yani tüylenme yapmıyor! Hatta bu sorunun tedavisinde etkili olan doğum kontrol hapları bile mevcut!
Kısırlıkla sonuçlanabiliyor

YANLIŞ
Doğum kontrol hapları sadece kullanıldıkları dönemde etki sağlıyor. Yani hap kullanımı bırakıldıktan sonra etkisini yitiriyor. Hatta yeni evli kadınlar ya da genç kızlar bile bu yöntemi; hamilelikten korunmak ya da adet düzensizliği ile ağrılı adet görme sorunlarına karşı rahatlıkla kullanabiliyor. Ancak doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra yumurtlamanın normale dönebilmesi için 1 – 2 ay geçmesi gerekiyor.
Hamile kalınırsa aldırılmalı

YANLIŞ
Eskiden hap kullanırken hamile kalındığı takdirde ‘çocuk sakat kalabilir’ düşüncesiyle hamileliğin sonlandırılması öneriliyordu. Yapılan araştırmalar sonucunda, hapların içerdiği hormonlar erken dönemde fark edildiğinde doğan çocukta herhangi bir doğumsal anomaliye yol açmadığı saptanmış. Dolayısıyla günümüzde farkına varıldığı ilk anda hap kullanımı bırakılarak hamileliğin güvenle sürdürülmesi mümkün.

Not: 35 yaşın üzerinde olan kadınlar kullanmamalı!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.