Erkekler bunları ciddiye alsın! ”Kadın cinselliği kılavuzu”

0

Bir kadını sekse yönelten veya seksten soğutan sebepler üzerine kaç erkek kafa yormuştur acaba? Yakışıklı, bakımlı, baştan çıkarıcı olduğunuzu düşünebilirsiniz ama bu, kadınları her zaman etkilemez. Hatta bir erkeğin öyle özelliği olabilir ki kadını cinsellikten soğutur. İşte bu sebepler…

Ülkemizde yapılan araştırmalar kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozuklukları arasında ‘cinsel istek bozukluğu’ ve uyarılma bozukluğu’nun bulunduğunu gösteriyor. Cinsel, Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) bir süre önce ‘Cinsel Yaşam ve Sorunları’ başlıklı kapsamlı bir dosya hazırladı. Proje Koordinatörlüğü’nü Doç. Dr. Cem İncesu’nun yaptığı dosyada, kadındaki cinsel istek azlığının aslında belli başlı sebepleri bulunduğu açıklandı. Dosyaya büyük emeği geçen Doç. Dr. Doğan Şahin bu sebepleri anlattı.

Kadında Cinsel İstek Bozukluğu
Cinsel istek bozukluğu, uyarılma bozukluğu ile birlikte kadınlarda en çok görülen cinsel sorunların başında geliyor. Tanı; aralıksız ve tekrarlayan bir biçimde cinsel eylem için cinsel fantezi ve arzunun olmaması veya zayıf olması durumunda konabiliyor. Sevişme isteğindeki azlığın yanısıra bu vakalarda cinsel hayaller kurmak, cinsel konularla ilgilenmek, erotik uyaranları izlemek gibi bir istek de ya hiç yoktur ya da çok seyrektir. Herhangi bir cinsel etkinliği başlatmak ya da eşinin başlattığı cinsel etkinliğe katılım konusunda isteksiz ya da az isteklidirler. Sevişme ya da mastürbasyon sırasında ıslanma, göğüslerin dikleşmesi gibi cinsel uyarılma belirtileri ya zayıftır ya da hiç gerçekleşmez. Ayrıca cinsel haz da ortaya çıkmaz ya da çok zayıftır. Orgazm ise çoğunlukla olmaz.
Bazen tıbbi hastalıklara, hormonal bozukluklara ya da bir ilaç kullanımına (özellikle depresyon ilaçları) bağlı gelişse de neden çoğunlukla psikolojiktir. Psikolojik nedenler katı dini ve ahlaki inançlar, kişilik sorunları, cinsel kimlik veya yönelim sorunları, cinsel fobiler veya kaçınmalar, maskelenmiş parafililer (cinsel davranış sapmaları), gebelik korkusu, psikiyatrik rahatsızlıklar, stres ve üzüntü kaynağı olan yaşam olayları, yaşla veya çekicilikle ilgili endişeler, yakınlık sorunları gibi daha çok kadına ait sorunlar olabileceği gibi eşin özellikleri ve tutumları ile de bağlantılı olabiliyor.

Kadın cinselliği kılavuzunun devamı Formsante’nin Ocak 2007 sayısında

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.