Büyük Beden Seçiminde Püf Noktaları

0

38904Ortadoğu, Kafkas ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Balkan Ülkeleri olmak üzere 30 ülkede büyük bedeni farklı bir dünyaya taşımayı hedefleyen tasarımcı Hüseyin Küçük, moda ve stil konusunda sözü olan, çağdaş, modayı ve tasarımı seven kadınların, sadece büyük beden olduğu için artık tek tip giyinmek zorunda kalmayacağını belirtiyor.

Büyük beden denilince akla hep tek renk, özellikle siyah tunik ya da standart elbiseler geliyor. Ancak ünlü modacı, büyük beden kadının artık sadece örtünmek için giyinmeyeceğini, farklı desen ve renkleri de kullanarak modayla buluşabileceğini, iyi giyinmek için beden ölçüsünün önemi olmadığını vurgulayarak “Lüksün mutlaka parayla satın alınabilen konfor olması gerekmez. Bazen en büyük lüksümüz yoğun iş temposunda yarım saatlik bir kahve molası olabilir, her ruh ve her kadın lüksü hak eder, büyük beden de öyle. Ben tasarımlarımda daha çok öğleden sonra kadınına ağırlık veriyorum. Günlük ve şık.. Büyük bedenin de aradığı tam olarak bu. Günlük, şık, farklı ve pahalı olmayan” ifadesini kullanıyor. “Vücut anatominizi iyi tanıyorsanız hiçbir desen sizi daha kilolu göstermez.”

Her kadının mutlaka bedeninde çok beğendiği bir nokta olduğunu vurgulayan tasarımcı, kıyafet seçerken bu noktaları ön plana çıkaracak, kusurları ise gizleyecek şekilde giyinmenin büyük beden kadınları ‘tek tip’ giyinmekten kurtaracağını belirtiyor. Büyük beden tasarımlarda ağırlıklı olarak tayt ya da capri ile kombinlenen uzun tunikler ya da ağır abiyeler görüldüğüne dikkat çeken Hüseyin Küçük, kıyafet seçimindeki püf noktaları ise şöyle anlatıyor: “Desen ve renkten ziyade önemli olan bir kıyafetin kulplarıdır, vücut anatomisini iyi tanıyorsanız hiçbir desen sizi daha kilolu göstermez. Öncelikli olarak vücudu sıkan değil saran kaliteli iç çamaşırı kullanmak çok önemli. Ayrıca sert ve kalın kumaşlar yerine akan kumaşlar tercih edilmeli. Yakaların boğazı sıkmaması ve rahat olması gerekiyor. Bacakları kalın olan kadınlar, boru paça pantolon giymeli, basen kesinlikle kapalı olmalı.

Tayt ve kısa etek giymek istediklerinde ise mutlaka uzun bir pelerin ya da şifon bir şal ile süslemeli. Ürünler birbirlerini tamamlamalı, renkler arası geçişler önemli, dekolte mutlaka olmalı. Dekolteler yerine göre fular veya etol ile kapatılabilmeli. Kıyafetin kişinin vücut anatomisine uygun olması koşuluyla renk ve desen konusunda büyük beden kadınların özgür davranabileceklerini belirten Küçük, küpe, kolye, fular ya da etol gibi aksesuarların da kıyafeti bambaşka bir hale getirebileceğine vurgu yapıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.