Ramiz Dayı Sözleri (Hayat Dersleri)

Ezel dizisi, senaryosu ve oyuncuları kadar diyaloglarıyla da gönlümüzde taht kurdu… Çok güçlü, insanı yüreğinden vuran diyaloglardı. Bize hayat hakkında bildiğimiz ama dile getiremediğimiz şeyler söyledi…

Bu sözlere kulak verin,

Aldatmak 
Eğer birisi seni aldatmışsa bu onun suçudur. Eğer o kişi seni pek çok kere aldatmışsa bu senin suçundur.

Değişmek
Değişmek zordur yeğenim. Ama bazen aynı adam olmak daha zordur.

Hesap-kitap
Hesap görmek, hesap etmekten zordur yeğenim.

Hayat
Hayat öyle yüklenir ki, üstünde durduğun yerde çatır çatır çatırdarsın.

Acı
Bazen öyle acır ki için, değiştin sanırsın. Şimdi, dersin… Şimdi her şeyi yapabilirim.

Yalan
Zorunu benden duy yeğenim, herkese yalan söylemen yetmez artık…

Çaresizlik
Asıl çaresizlik derdin devasız olması değil, birini iyi edecek şeyin diğerinin kadehine zehir olmasıdır.

Planlar
En iyi soygunlar girerken değil, çıkarken bozulur yeğen. Haydutlar öyle iyi planlar ki girmeyi nasıl çıkacaklarını unuturlar. Çıkacaksan hemen çıkacaksın yeğen, yoksa çekerler seni içeri
Bağlanmak
Güvercinin boynundaki o kırmızımtrak tüyler vardır ya, bir kere taktı mı güvercin o tasmayı boynuna, başka birisini sevemezmiş. Ama bazen fazla sevgiden güvercinler birbirlerini de öldürürlermiş. Birbirlerinin gırtlağını deşerlermiş fazla sevgiden, o yüzden o kızıl tasmaya da güvercin gerdanlığı derlermiş.

Eski dost
Sen ha sen! Görmeyeli çok büyümüşsün eski dost çok! Ben görmeyeli yaşlandım, ufaldım. Ben içerde hüküm giyerken, sen dışarda hüküm sürdün. Gerdi ben kötü girdim içeri, ama içerde insanı anladım. Sen iyi çocuktun. İyi çocuktun da iyice insanlıktan çıkmışsın. Tamam ben sana kötülük ettim, ama sen şimdi baştan aşağıya kötülük olmuşsun.

Ruh
Bazen insan başkasının ruhunu ararken, kendi ruhunu teslim eder başkasına.

Yumruğu sıkmak
Bazen yeğen, işleri yoluna koymak için sıkmayacaksın yumruğunu; açacaksın avucunu, avucundakileri savuracaksın havaya. Bekleyeceksin sana geri gelmelerini.

Sevdiğini öldürmek
Oysa herkes öldürür sevdiğini Kulak verin bu dediklerime Kimi bir bakışı ile yapar bunu Kimi dalkavukça sözler ile Korkaklar öpücükle öldürür Yürekliler kılıç darbeleriyle Kimi gençken öldürür sevdiğini Kimi yaşlıyken Şehvetli ellerle boğar kimi Kimi altından ellerle Merhametli kişi bıçak kullanır Çünkü bıçakla ölen çabuk soğur Kimi yeterince sevmez, kimi fazla sever Kimi satar, kimi de satın alır Kimi gözyaşı döker öldürürken Kimi kılı kıpırdamadan Herkes öldürür sevdiğini

Başka seçenekler
Aşk mı, intikam mı, mahkum mu, cellat mı… Hep ikisinden birini seçmen istendi… Ama hep bir üçüncü şık daha var… O da ateşe atlamak…

Geçmiş
Geçmişe dönmek başka, geçmişi silmek başka. Bir kere aktı mı, zamanın içinden suyun yolu değişmez.

Dönmek
Bin kere dönsen o güne, bin kere ihanet edecekler sana. Herkes doğasının gereğini yapar. Bin kere ihanet etseler sana, çaresi yok, bin kere gidersin yanlarına.

Sadakat
Sadakat erdem değildir aslında, sevgiden kör olmaktır. Hep kaçtığın şeye eninde sonunda yakalanmaktır sadakat. Yemin etmeden bir daha düşün; çünkü sadakatle başlayan her şey ihanetle biter.

Gene sadakat
Ölüm gibidir sadakat. Bir kere çizgiyi geçtin mi, geri dönüş yoktur. Ne kadar değişirsen değiş, nerede mutlu olduysan hep oraya çevirirsin kafanı.

İhanet

Bir kere ihanete uğradın mı, anılar sana bataklık olur. Hatırladıkça çekerler seni içeri, hatırladıkça affetmek istersin. Çünkü affetmek unutmak demek. Öncesini hatırladıkça sonrasını unutmak istersin. Çırpınma boşuna. O hançer bir kere saplanınca sırtına çıkarmaya kalktıkça iyice kalbine gömersin.

Hayatın kuralı
Hayatın kuralı bu, ne kadar uzağa gidersen git, başladığın yere dönersin sonunda. Ne kadar terbiye etsen de susturamazsın içindeki canavarı. Nereye gidersen git, şunu unutma. Herkes gün olur evine döner.

Teslim olmak
Teslim olunmadan sadık olunamaz…

Sözler
Sözler verilir, sözler unutulur; gün gelir ihanet eden sadakat ister. Sadaka gibi verilmez sadakat, isteyen hepsini ister. Sevdiğine sadık kalan adam, kendinden vazgeçebilen adamdır.

Vazgeçmek
Senin yerinden oynatamadığın taşlar var, ama benim yok…

Sevmek
Sevdiklerimize çok yakından bakarız. Bu yüzden kusurlarını görmeyiz.

Aile
Ailenden biri bıraktığında seni ya da sen bıraktığında onu, karanlıkta çağırırsınız hala birbirinizi.

İntikam
Birinin elinden en önemli şeyi al. Onu çaresiz kıl. İntikam öyle alınır.

Acı
Birinin elinden sevdiğine yardım edecek çaresini al, gittiği yere gidemesin peşinden. Acı, asıl öyle çekilir.

Çelişki
Sevdiğini son defa gördüğünü bilmek mi zordur? Onu son defa görememek mi? Onu elinle karanlığa teslim etmek mi daha korkunçtur. Onu aradan çekip çıkaramamak mı? Kadere teslim lomak teselli midir? Yoksa kadere başkaldırmak mı çare?

Unutmak
Bazen hayat seni öyle zorlar ki, yolun başında kimdin, unutursun…

Son söz…
Zorunu benden duy yeğenim, herkese yalan söylemen yetmez artık… Bundan böyle bir başına da kalsan, artık kendin olamazsın…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.