Zor İştir Evlenmek!

0

Bu sıralar birçok genci tatlı bir heyecan sardı. Nikah dairelerinde yer bulmak neredeyse imkansız… Ancak yeni bir yuva kurma heyecanı içindeki genç çifleri bekleyen ağır bir fatura var…

Kimisi dillere destan evlenir, 40 gün 40 gece konuşulur, kimisi sadesinden hoşlanır. Ama her koşulda zor iştir evlenmek. Önce yüzükler alınır, ardından kız istenir, söz kesilir, sıra evliliğe gelir, ev aranır.

Ortalama 2 oda 1 salon için 500 milyona kiralık bir ev bulunsa, 700 milyon da emlakçı komisyonu, 500 milyon da depozito ile 1,5 milyar masraf. Faturanın ilk hanesine 1.5 milyar lira evi tutmak için harcanan para diye yazılır. Sıra evin içindedir. Yatak, yemek ve oturma odası ortalama 2’şer milyardan 6 milyar da evin içi için harcanır. Buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinası ve televizyon da parça başına 1 milyardan 4 milyar lira olursa, fatura 11.5 milyar lirayı bulur. Perde, tencere, tava, halı, elektrik süpürgesi, tabak, çatal , bıçak, ütü, ütü masası derken 2,5 milyar lira da oradan eklenir ve fatura 14 milyarı bulur.

Sonra gelinlik-damatlık için düşülür yollara. Gelinlik ve damatlık için de ortalama 2 milyar lira harcanır. Fatura tutarı da artık 16 milyar liradır. Sıra evlilik için seçilecek mekanı bulmaya gelir. Bunun için de 3 milyardan başlar 40 milyara kadar çıkar fatura. Keseye uygun olarak 3 milyara bir yer tutulduğunu var sayarsak faturada 19 milyar olur.

Balayına gidecek halleri kaldıysa, genç çift balayı indirimli tatil köylerinde 1 hafta için 1 milyar harcamayı göze almak zorundadır. Eder 20 milyar lira.

Sonunda onlar erer muradına, başkaları çıkar kerevetine.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.