Zayıflamanın yedi sırrı!

0

Verdiğiniz kiloları geri almamak ve formunuzu uzun yıllar korumak için zayıf kadınların 7 sırrını öğrenmeniz yeterli!Siz de hayatınızın yarıdan fazlasını, sonu gelmez diyetler yaparak mı geçiriyorsunuz? Üstelik buna rağmen tartıdaki rakam ve aynadaki görüntüyle bir türlü barışamıyor musunuz?

Belki de bir yerde, bir şeyi yanlış yapıyorsunuz… Çünkü sağlıklı bir metabolizmaya ve yeterli gayrete sahip herkes, aldığı kalori yaktığı kaloriden az olduğu zaman kilo verebilir. Diyet anlayışınızı değiştirmek ve zayıf kadınların sırlarını öğrenmek istiyorsanız haberimizi mutlaka okuyun. Tabağınızı meyve ve sebzelerle doldurun
Diyet savaşlarında kazanan taraf olmak istiyorsanız, sebze ve meyveler menülerinizin temelini oluşturmalı. 7 binden fazla yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; günde 9 ya da daha fazla porsiyon sebze meyve yiyen kişiler, kalorisi daha az bile olsa karbonhidrat tüketen kişilere göre daha az kilo problemi yaşıyorlar.
Çünkü… Meyve ve sebzeler düşük enerjili besin grubunda bulunuyor. Bu, kocaman porsiyonlarla sebze veya meyve tüketseniz de, diğer besinlere göre daha az kalori alacağınız anlamına geliyor. Üstelik meyve ve sebzeler, genel olarak lif ve su bakımından çok zengin ve bu nedenle kısa sürede doyma hissi oluşturuyorlar. Örneğin, yarım bardak vanilyalı dondurma 270 kalori ve 18 gram yağ içeriyor. Lif ve su bakımından zengin olan orman meyveli yarım kâse donmuş yoğurdun içeriğinde ise 70’den daha az kalori ve sadece 5 gram yağ bulunuyor.

Yemekten önce çorba veya salata tüketin
Büyük ihtimalle sizin anneniz de, yemekten önce bir şeyler atıştırmanıza itiraz eder, bunun iştahınızı kapatacağınızı söyler dururdu. Gerçekten de bunun iştah kapattığı ve çok yemeyi engellediği doğru. Rahatça kilo veren ve verdiği kiloları koruyabilen kadınlara baktığımızda, hepsinin akşam ve öğle yemeği öncesinde salata veya bir kâse çorba tükettiklerini görüyoruz.
Çünkü… Yemekten önce yenen çorba veya salata açlık hissini azaltarak, ana yemeğin daha az yenmesine sebep oluyor. Yapılan araştırmalarda öğle yemeği öncesinde bir kâse çorba içenlerin aynı sofradaki kişilere göre yemeğin devamında çok daha az yediği görülmüş. Elbette yenilen çorbanın içeriği de önemli: Kremalı ve çok yağlı çorbalar yüksek enerjili olduğundan tercih edilmemeli. Başlangıç olarak salata tüketmek de oldukça iyi bir tercih. Başlangıç salatanızı seçerken, düşük kalorili içeriğe sahip olmasına dikkat etmeli, yağlı soslarla yapılmış salatalar yerine bol yeşillikli, az yağlı ve sirkeli olanları seçmelisiniz. Atıştırmak için büyük besinleri tercih edin
Zayıf kadınlar bir şeyler atıştırmak istediklerinde genellikle enerjisi düşük meyve, sebze ve yoğurt gibi besinleri tercih ediyor. Bu besinlerin bir ortak özelliği de hacim olarak bazı kalorili besinlere kıyasla çok daha büyük görünmeleri… Örneğin, kocaman bir elma sadece 60 kaloriyken minik bir parça çikolata 125, büyük bir kâse yağsız yoğurt 100 kaloriyken ince bir dilim tiramisu 240 kalori olabiliyor.
Çünkü… Besinler hacim olarak büyük olduklarında, kalorileri az bile olsa insan beyni onun daha iyi karın doyuracağına inanıyor. Az kaloriye sahip atıştırmalıklar arıyor fakat çikolatadan vazgeçemiyorsanız mümkün olduğunca hava kabarcıklı olanları tercih etmelisiniz. Haşlanmış mısır, karpuz, kereviz sapı gibi su bazlı yiyecekler de seçebilecekleriniz arasında.

Dışarıda yemek yerken dikkatli olun
Haftada en az dört kez dışarıda yemek yiyorsanız, bunun diyetinize sekte vurmaması imkânsız gibi. Çünkü restoranlardaki porsiyon büyüklükleri, evinizdekilerden bir hayli fazla olabilir. Üstelik tabağınızdakini mutlaka bitirmek gibi bir âdetiniz varsa, bu size çok daha fazla zarar verebilir. Penn State Üniversitesi’nde yapılan bir deneyle de bu durum kanıtlanmış: Bir restoranda tabakların bir kısmına, normalden yüzde 50 daha fazla yemek konulduğunda, deneye katılanların yüzde 43’ünün tabağındakileri bitirdiği görülmüş. Tabağındakileri bitirenlerin yüzde 16’sı yemeğin kalorisinin fazla olabileceğini düşündüğünü ancak buna rağmen tabağındakileri bitirdiklerini söylemiş.

Çünkü… Restoranlarda bazen sebze yemekleri bile tahmin ettiğinizden yüksek kaloriye sahip olabilir. Bunun için yemeğin zeytinyağında mı yoksa tereyağında mı piştiğini, nasıl hazırlandığını öğrenmeniz önemli. Düşük kalorili bir öğün için; büyük tabaklar yerine küçük tabaklarda servis edilen yağsız bir parça et, et suyuyla yapılmış çorba, hafif soslarla yapılmış salata, küçük bir aperatif ve tatlı yerine meyve yiyebilirsiniz.

Yasak yiyeceklerin hayalini kurmayın
Kilo verme planları, sahte açlık krizlerine veya sadece yiyecekleri düşünerek yaşamaya neden olabilir. Diyet yapanların hayallerini çoğu zaman hamburger, pizza ve patates kızartmaları süsler. Yiyeceklerin sizi hâkimiyeti altına almasına asla izin vermemelisiniz.

Çünkü… Giderek kronik bir hal olan bu durum diyetin çok daha zorlaşmasına neden olabilir. Yapamayacaklarınız yerine yapabileceklerinizi düşünerek, pozitif olmalısınız. “Atıştırmak için bir şeyler yiyebilirim. Örneğin çok sevdiğim bir meyveyi” diyerek, mutlu olmaya bakın. Ara sıra size zevk veren şeyleri planlarınıza dâhil edin. Böylece hedefinize ulaşmak için iyi bir hamle yapmış olacaksınız.

Besin günlüğü tutun
Araştırmalar gün içinde ısırdığınız her yiyecek parçasını, bir yere not ederek diyetten çok daha fazla verim alabileceğinizi gösteriyor. Bunun için günlüğe yemek saatinizi, ne yediğinizi, miktarını ve yemekten önceki ve sonraki açlık miktarını yazmanız yeterli. Bu liste gün boyunca sizi doyuracak yiyecek ve yemeklerin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra, günlük yaptığınız aktiveleri ve her gün tartıldıktan sonra kilonuzu da yazmanız gerekli. Bu vücudunuzun aktif kalması ve olası kilo alımlarını önceden tespit edebilmeniz için çok önemli.

Çünkü… Diyetisyenlerin yaptığı çalışmalarda ortaya çıkan sonuç oldukça ilginç. Kilo vermek isteyenlerden günlük yemek listeleri istendiğinde, daha az yemek yiyorlar. Bu durum, kontrol eden biri olmasa da otokontrol sistemini harekete geçirerek daha az yemek yemenizi sağlayabiliyor.

İçeceklerin kalorilerini göz ardı etmeyin
Diyette olan pek çok kişinin yaptığı büyük bir yanlış, içtiklerinin değil sadece yediklerinin kalorisine dikkat etmeleri. Oysa bazı içecekler, özellikle de alkollü olanlar ciddi miktarda kalori içerebiliyor. Üstelik doyma hissi yaratmadıkları için daha az yemenizi de sağlamıyorlar.

Çünkü… Sadece bir bardak bira 146 kalori, bir kadeh kırmızı şarap ise 125 kaloriye sahip. Alkolü seven biriyseniz her gün sadece bu içecekler nedeniyle yaklaşık 300 – 400 kalori alabilirsiniz. Kola gibi gazlı içeceklere olan düşkünlüğünüz nedeniyle de her gün fazladan 150 kalori almanız olası. Ve tüm bu ekstra kaloriler bir yılda 7-8 kilo almanıza neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.