Son yılların en romantik film Listesi

0

Son yıllarda çekilen en romantik filmler arasında küçük bir yolculuk.’Aşk’ kuşkusuz sinemanın en sevdiği temalardan. Sinemanın varolduğu iki asırdan bu yana aşk da beyaz perdede hep varoldu. Çoğumuzun unutulmazları arasına giren filmler, bizi kalbimizin en derininden vuran filmler olsa gerek. Heyecan verici aşk öyküleri hayran olduğumuz oyuncular tarafından başarıyla peliküle aktarılınca işte ortaya bu unutulmaz filmler çıkıyor.

Son dönemde çekilmilş birbirinden romantik filmler arasında küçük bir yolculuk:

DIRTY DANCING (İlk Aşk – İlk Dans,1987)
Jennifer Grey -Patrick Swayze
80’li yılların en önemli filmlerinden biri sayılan İlk Aşk, İlk Dans 1988’de en iyi şarkı dalında Oscar ödülünü “The Time of My Life” şarkısıyla kazanmıştı.

WHEN HARRY MET SALLY… (1989)
Billy Crystal – Meg Ryan
Kadın ve erkek dostluğu üzerine şimdiye kadar yapılmış en eğlenceli filmlerden biri.

PRETTY WOMAN (Özel Bir Kadın, 1990)
Julia Roberts – Richard Gere
Julia Roberts’ın yıldızını parlatan film, modern bir Sindirella hikayesiydi…

JERRY MAGUIRE (1996)
Tom Cruise – Renee Zellweger
Gençlik filmleriyle tanınan ‘eski-bağımsız’ Cameron Crowe’un Amerikalılar tarafından çok beğenilen ‘Amerikan rüyası öyküsü’…

TITANIC (1997)
Kate Winslet- Leonardo DiCaprio
James Cameron’un yönettiği film, dev bütçesiyle şaşırtmıştı. 20. yüzyılda yapılan en büyük gemi Titanic’in ilk ve son yolculuğuyla örtüşen, kısa soluklu ama ölümsüz aşk öyküsü herkesi sarsmıştı. 1998’de 14 dalda Oscar adayı olan Titanic, 11 dalda heykelcik kazanmıştı.

IN THE MOOD FOR LOVE (Aşk Zamanı, 2001)
Tony Leung – Maggie Cheung
Evli bir kadın ile evli bir erkeği, eşlerini hiç göstermeden ve onların birbirine bir an bile dokunduğu bir sahne olmaksızın ‘aşk’ın anlatıldığı film…Hong-Kong’lu başarılı yönetmen Wong Kar Wai bu filmi Fransızlar’ın Oscarları gözüyle bakılan “Cesar”larda en iyi yabancı film ödülünü almıştı. Tony Leung ise Cannes’da en iyi erkek oyuncu ödülünü bu filmle kazandı.

MOULIN ROUGE (2001)
Nicole Kidman – Ewan McGregor
Romeo ve Juliet’in çağdaş bir uyarlamasına da imza atmış olan yönetmen Baz Luhrmann, Moulin Rouge’u 20. yüzyılın farklı dönemlerinden müziklerle yeniden canlandırmıştı.Birçok dalda Pscar ve Altın Küre kazanan film, Nicole Kidman’a da ‘en İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ı getirmişti.

LOST IN TRANSLATION (Bir Konuşabilse, 2003)
Scarlett Johansson – Bill Murray
Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın kızı Sofia Coppola’nın yönettiği film, 4. Akademi ödülüne aday gösterilmiş, ‘En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü almayı başarmıştır.

ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND
(Sil Baştan, 2004)
Jim Carrey – Kate Winslet
Aşıklar, hafızalarındaki herşeyi birbirlerini bile zihinlerinden silerlerse neler olu? Film John Malkovich Olmak ve Adaptation filmlerinin dahi senaristi Charlie Kaufmann tarafından yazıldı ve çocuksu dünyasını izleyicilerle paylaşan Michel Gondry tarafından yönetildi. 2004 yapımı film En iyi Özgün Senaryo Oscar’ına sahip.

BROKEBACK MOUNTAIN (Brokeback Dağı, 2005)
Heath Ledger – Jake Gyllenhaal
Film, birçok kişiyi iki erkeğin birbirine aşık olabileceğine inanadırdı. Pulitzer ödüllü E. Annie Proulx’un kısa hikâyesinden uyarlanan film, 78. Oscar Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu kategorilerinin de aralarında bulunduğu 8 dalda aday olmuş, bunlardan 3’ünü (En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Müzik) ödüle dönüştürmüştü.

kaynak:superonline

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.