MİLATTAN ÖNCE 9 YY.DA YAZILMIŞ BİR YAZI

— Gürültü ve patırtının ortasında sükunetle dolaş! Sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma!

— Başka türlü davranma, açıkça lüzümlu olmadıkça herkesle dost olmaya çalış!

— Sana bir kötülük yapıldığında, verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun. Unut ve bağışla! Ama kimseye teslim olma!

— İçten ol! Teleşsız, kısa ve açık seçik konuş! Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları!. Çünkü, dünyada herkesin bir hikayesi vardır.

— Yalnız planlarının değil, ne kadar küçük olurlarsa olsun başarılarının da tadını çıkar!

— İşinle ilgilen. Hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen hayatında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini çok seveceksin. Başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken, verdiklerinle yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

— Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma! Çevrene nasihatlarda bulun ama; hükmetme!

— İnsanların kusurlarını bulmaya çalışırsan, onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki; insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri bir kumsaldaki kum tanecikleri değildir.

— Aşka burun kıvırma sakın, o çöl ortasında yemyeşil bir bahçedir. O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için; her bitkinin bakıma muhtaç olduğunu unutma!

— Kaybetmeyi, ahlaksız bir kazanca tercih et! Birincisinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idaeller o kadar değerlidir ki; o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakaçağın en büyük miras, dürüstlük olsun!

— Yılların geçmesine öfkelenme! Gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe.

— Yapamayacağın şeylerin, yapabileceklerini engellemesine izin verme!

— Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsan, yelkenleri rüzgara göre ayarla! Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir!

— Ara sıra isyana yönelecek olsan da, hatırla ki yaratıkları yargılamak imkansızdır.

— Doğduğun zamanları hatırlarmısın? Sen ağlarken herkes sevinçle gülüyordu. Öyle bir ömür geçirki; sen öldüğünde herkes ağlasın!

— Sabırlı, sevimli, sevecen ve vefakar ol! Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki bütün pisliğine ve kötülüğüne rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekanıdır!…

 

XSENOS.(M.Ö.9.Y.Y .)

Bir Cevap Yazın