KİLO ALDIRMAYAN YİYECEKLER LİSTESİ

2

Sarf ettirdiği enerji, aldırdığı enerjiden daha yüksek olan yiyeceklere “negatif kalorili besinler” denir. Diyetisyen Seçil Kenar; kilo aldırmayan, haşlayarak ya da çiğ şekilde, diyette sınırsız yenilebilecek besinlerin listesini bizlerle paylaştı.

Su haricinde yediğimiz ve içtiğimiz tüm besinlerin kalori değeri vardır. Vücudumuz, besinleri sindirirken belirli miktarda kalori harcar. Örneğin; 1 kase yoğurt 75 kaloridir ve vücut bunu sindirmek için belirli bir kalori harcar. Ortalama 35 kalori harcasa, 1 kase yoğurt bize 40 kalori vermiş olur.

Bazı besinler ise düşük kalorilidir ve vücut bunları sindirmek için daha fazla kalori harcar. Bu tür besinlere “negatif kalorili besinler” denir ve diyetinizde istediğiniz kadar tüketmenize izin verilir.

Diyetisyen Seçil Kenar’ın listelediği bu besinleri haşlayarak, buharda pişirerek veya çiğ şekilde istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Önemli olan bu besinleri yüksek sıvı ile beraber almanızdır. Lif oranları yüksek olan bu besinler tok tutarlar ve kilo aldırmazlar.

İşte, negatif kalorili besinler

Elma
Kuşkonmaz
Şekerpancarı
Brokoli
Lahana
Karnabahar
Kereviz
Salatalık
Sarımsak
Greyfurt
Limon
Marul
Mango
Soğan
Ispanak
Kabak
Şalgam

Kaynak:http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/beslenme-diyet/kilo-aldirmayan-yiyecekler-listesi_9825.html

Bir Cevap Yazın