Evde Kal Sözleri, Evde Kal Yazıları

0

Ülke ve dünya insanları olarak zor günlerden geçiyoruz. Corona Virüs salgınından kurtulmak için kişisel olarak alacağımız tedbirlerin yanında sosyal izolasyon yaparak da bu virüsün olabildiğince az insanı etkilemesini sağlayabiliriz. Bu sebeple Evde Kalmalı ve bu sorumluluğumuzu  yerine getirmeliyiz.  Evde Kal Sözleri, Evde Kal Yazılarından bir yazı hazırladık.

 

Sosyal medya ve paylaşım  yapabileceğiniz mesajlar ve sözler aşağıdaki gibidir.

Salgın geçene kadar evinde kal Türkiye Tedbirleri Uygula ,Virüs İhtimalini Sıfırla ! Can sıkıntısı, solunum sıkıntısından iyidir.

Yeniden bir araya gelebilmek için ayrı kalıyoruz Ne kendine yazık et ne de başkasına sebep olma.

Sevdiklerinizin değerini onları kaybetmeden bilin Tedbir bizden takdir Allahtan! Evinde kal önlemini al.

Korona virüs alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir! Kendi Sağlığımız ve Toplum Sağlığı için evinde kal Türkiye.

Sevdiklerin için; Devletin koyduğu tedbirlere uy.

Hayatta kal! Bizler için 7/24 görev başında olan Hekimlerimizi dikkate alalım Biz senin için burada kalıyoruz.Sen de bizim için lütfen evde kal…

The Guardian: “Dur, düşün ve evde kal

Hiç mi korkmuyorsunuz sevdiğiniz birine bu virüsü bulaştırma ihtimalinden.

Sadece kendinizden değil, çevrenizdeki herkesten sorumlusunuz! Evinde kal!

 

İtalya Delia Belediye Başkanı Banchieri, Corona Virüs nedeniyle tedbirlere uymayanlara seslendi.

Virüsün Yayılmasının Durdurmak ve Sevdiklerimizi Korumak İçin Evde Kal Karanlıktan aydınlığa çıkmak için yapılacak tek şey evde olmak ve önlem almak.!!!

Evde kalalım, sosyal izolasyona uyalım. Hem kendimizi, hem de ülkemizi virüse karşı koruyalım. Test yapılanlar içinde tespit edilmiş 670 vaka ve 9 can kaybımız var.Bu sayıların artmaması için evinde kal. Yaşlılarımızı incitmeden ve kırmadan uyaralım, kurallara birlikte uyalım. Evde kal ve mücadeleye katkı ver.

(İ.Kalın) Sağlık çalışanları bizim için fedakârlık yaparak görevlerinin başında bizde onların tavsiyesine uyalım.Zorunlu ihtiyaç dışında evimizden çıkmayalım.

Koronavirüsten Korunmak Elimizde! Kişisel sorumluluklarımızı yerine getirmeyi unutmayalım. Panik yapmayalım, sağ duyulu davranalım. Mümkün olduğunca evde kalalım. Hastalık size bulaşmayacak şekilde davranmaya çalışmayın. Hastalık zaten sizde varmış gibi, başkasına bulaştırmayacak şekilde davranmaya çalışın.

Bugün kuzey yarım kürede gece ve gündüz eşitlendi! Baharı karşılarken sağlığımız için Evde Kal diyoruz. Sağlıklı günler için bugünleri sosyal mesafemizi koruyarak ve evlerimizde geçirelim.
Tüm mevsimleri doğayla uyum için yaşayacağımız günlerin yakın olmasını diliyoruz.

Önümüz bayram. Bayramda çocuklar, torunlar gelsin, birlikte bayram sofralarına oturalım istiyorsak, bugün yaşlılarımız sokağa çıkmayacak.

Herkes kendi ailesinin yaşlılarını arayarak evde kalmaları gerektiğini nezaketle uyaralım.

 

 

Evde kendinizi izole etmeyi şu an düşünmüyorsanız bile önümüzdeki aylarda bunu çok büyük ihtimalle yapacaksınız. Tam bu noktada sosyal mesafelenme kavramı dereye giriyor. Son günlerde sıkça adından söz edilen bu kavram kendinizi izole etmeniz durumunda günlük kurduğunuz temasların büyük oranda düşmesini tanımlıyor.

Sözgelimi normal bir zamanda günde bin kişiyle temas ediyorsanız –sinema, restoran, cafe, ibadethane gibi yerlerde– sosyal mesafelenme ile bunu günde 500’e düşürebilirsiniz. Bu durum virüsü kapma ihtimalinizi ve virüsün yayılma olasılığını azaltır.

Peki kendinizi hangi durumlarda izole etmeli ve evde kalmalısınız? Public Health England’in rehberine göre ateş ve/veya devam eden öksürük koronavirüsün en önemli belirtileri arasında yerini alıyor. Sheffield kenti Public Health Direktörü Greg Fell bu belirtilere sahip olan birinin 15 gün boyunca kendini evde izole etmesinden yana, emin olmak için.

Testlerde pozitif çıkanlar her zaman belirti göstermiyor

Daha da ilginci, çoğu zaman testlerde pozitif çıkanların bu belirtirilere sahip olmaması. Diamond Princess gemisinde testi pozitif çıkan yolcuların yarısı yukarıda sayılan belirtilere sahip değildi. O yüzden yukarıda sayılan belirtiler bazen sadece virüsü yaymamak için bile evde kalmaya değer.

Peki kendini evde izole etmek ne gerektiriyor? Çok basit. Bir yere gitme, kimseyi görme. Aynı evde yaşadığınız birileri eğer siz kendinizi izole etmişken size yemek getirdiyse, bunu kapının önüne bırakmalı. O kişiyle temas kurmak yok. Aynı rehber yalnız uyumanızı ve evde varsa diğerleriyle aranıza minumum iki metre koymanızı söylüyor. Ancak bu çoğu zaman gerçekçi bir durum olmuyor. Özellikle de çocukları olanların kendilerini onlardan uzak tutmaları oldukça zor. Dahası, çocukları kendinizden uzak tutmanız onların gelişiminde olumsuz tecrübe ve hislere de yol açabilir.

Sosyal mesafelenme nedir?

Belirtiler gösterirken aile büyüklerini ziyaret etmeli miyiz? Burun akıntınız bile olsa tamamen iyileşene kadar aile büyüklerini ziyaret etmemeniz gerekiyor. Ancak evde kendinizi tam olarak kapatmanız başka sorunları da getirebilir. Eve kapanmak bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. İnsanlar sosyal varlıklardır. Bu yüzden birilerini ziyarete gidebilirsiniz. Ancak bunu sosyal mesafelenme ile yapabilirsiniz. Sosyal mesafelenme durumunda dışarı çıkabilirsiniz ancak bir yere vardığınızda mutlaka önce ellerinizi yıkayın, kimseyle sarılmayın, el sıkışmayın, insanlardan ayrı yerlere oturun, yaşlı akrabalarınızın ya da tanıdıklarınızın el dezenfektanı kullandığından emin olun, bulunduğunuz odayı havalandırın.

Öte yandan sağlık hizmeti veren kuruluşlara sanki onlar marketmiş gibi yaklaşmayın. Hastaneler özellikle böylesi durumlarda enfeksiyonların dağılım noktaları olabilir. Yani biraz olsun iyiyseniz, evde dinlenmek ve durumun nereye gittiğini gözlemlemek sizin için en iyi seçenek olabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.