Eş seçiminde ‘iyi baba’nın benzeri aranıyor

0

Kadınlar kabul etmese de eşlerini seçerken babalarına benzeyen erkekleri tercih ediyor.

İngiltere’de bir üniversitede yürütülen araştırmaya göre, çocukluklarında babalarıyla ilişkileri iyi olan kadınlar, büyüdüklerinde eş tercihlerini babalarına benzer fiziksel özellikler taşıyan erkeklerden yana kullanıyor. Uzmanlar bu bulguların ilişki danışmanlığı konusunda fayda sağlayacağını umuyor.

İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nde görevli psikologlar, kadınların genelde kabul etmekten kaçındıkları bir durumu, bilimsel bir araştırmayla bir kez daha ortaya koydu.

Kadınların eş seçimlerini belirleyen faktörlere ilişkin araştırma, babalarıyla ilişkileri iyi olan kadınların eşlerini benzer fiziksel özelliklere sahip erkekler arasından seçtiğini gösterdi.

Araştırmaya katılanlara resmine baktıkları erkekleri ne kadar çekici buldukları soruldu.

Daha sonra kadınların seçtikleri resimlerdeki erkeklerin burun ve dudakları gibi fiziksel özellikleri babalarınınkiyle karşılaştırıldı.

Sonuçlar, küçüklüğünde babasıyla iyi ilişkileri olan deneklerin babalarını andıran erkekleri çekici bulduğunu ortaya koydu.

Babalarıyla araları iyi olmayanların seçimlerindeyse doğrudan bir bağlantıya rastlanmadı.

Uzmanlara göre, eş seçiminde her ne kadar fiziksel özellikler ön planda görünse de kadınlar aslında babalarına benzeyen erkeklerin kendilerine daha iyi davranacağını düşünerek sçeimlerini bu yönde yapıyor.

Kaynak : http://www.ntv.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.