“En Pahalı” Bağımlılık, Alışveriş Çılgınlığı (Onyomani)

0

Mağazaların vitrinleri renk renk kıyafetlerle dolu . Dönem dönem cazip kampanyalar ve indirimler var. Yani, bir alışveriş bağımlısı için tetikleyici her şey mevcut.

Fuar Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Hülya Edil, artık bağımlılık kavramının; alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerin yanı sıra bazı davranışlar için de kullanıldığını, bunların iş, alışveriş, spor bağımlılığı olduğunu belirtti. Dr. Edil, “Bütçemizin elverdiği ölçüde giyim, eşya, yiyecek gibi ihtiyaçları karşılamak için yapılan alışverişin; üzüntü, sıkıntı, yalnızlık gibi duyguların giderilmesi için yapılıyorsa ve bu olumsuz duyguları gidermek için her seferinde alışverişe başvuruluyorsa “bağımlılık” söz konusu demektir. En önemli göstergesi kişinin ihtiyacı olmadığı ve aldığı ürünleri kullanmadığı halde kendine engel olamayarak, alışveriş yapmaya devam etmesidir” dedi.

Dr. Edil, ”Bağımlılar yalnızlık, mutsuzluk, sinirlilik, engellenme, kendini ifade edememe gibi depresyona neden olabilecek etkenlerden dolayı, aşırı derecede harcama yaparak alışveriş yapıyor ve kendilerini sadece alışveriş yaptıkları zaman iyi ve mutlu hissediyor. Bu iyi ve mutlu olma hali, genelde kişinin kendini diğer insanlardan üstün görmesine neden oluyor” diye konuştu

Özel Fuar Hastanesi Psikiyatristi, kadınların  daha çok giysi, kozmetik, mücevher, ayakkabı ve çanta, erkeklerin ise elektronik, cep telefonu, bilgisayar otomobil ya da hırdavat satın aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

”İndirim zamanlarında insanlar, fiyattan çok yapılan indirim miktarı üzerinde duruyorlar. Yüzde 30, yüzde 50 gibi indirim oranlarıyla büyülenerek, alışveriş anında almayı düşündüğümüz şeyin fiyatına değil, indirim oranına bakabiliyoruz. Olabileceğinden çok daha ucuza bulduğumuza ikna olmamız da bizi o nesneyi almaya itiyor. İndirim zamanlarında aşırı harcama yapmamızın bir diğer nedeni de tasarruf algımızın sapması. Eğer bir şeyi istediğimize gerçekten ikna olursak, başka bir zaman yüzde 60 indirimde almayacağımız bir kazağı, yüzde 5 indirim fiyatıyla hiçbir suçluluk duymadan satın alabiliyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.