AskTurka.Com

bebeklere en çok verilen isimler 2018’de kız ve erkek

bebeklere en çok verilen isimler 2018’de kız ve erkek

018’de kız ve erkek bebeklere en çok verilen isimler listesini araştırarak sizlerle paylaştık. Medya takip kuruluşu Ajans Press, 2018 yılında en çok kullanılan bebek isimlerini inceledi. Ajans Press, bu isimleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve medyaya yansıyan haberlerden elde etti. Buna göre kız çocuklarına en çok Zeynep adı verildi. Kız çocuklarına Zeynep isminin ardından..

En çok verilen isimler sırasıyla şöyle:

Elif, Defne, Hiranur, Ebrar, Eylül, Miray, Zehra, Ecrin, Azra.

Erkek bebeklerde ise son beş yıldır Yusuf ismi zirveyi bırakmıyor. Yusuf’tan sonra veriliş sıklığına göre sırasıyla erkek isimleri şöyle:

Eymen, Ömer, Emir, Miraç, Mustafa, Ahmet, Berat, Ömer Asaf, Mehmet.

Yapılan medya incelemesine göre 2017 yılı içerisinde nüfus başlığı altında 104 bin 657 haber çıkışı tespit edilirken, nüfus konusu altında en çok cazibe merkezleri ve yeni kimlik kartlarıyla ilgili düzenlemeler medyanın en çok konuştuğu başlıklar arasında yer aldı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde doğum konulu 16 bin 775 haber çıkışı tespit edilirken bebek ölümleri ile ilgili dikkat çekici başlıklar ortaya çıktı.

TÜİK’ten alınan verilere göre, bebek ölüm sayısı 2015 yılı istatistikleri incelendiğinde 13 bin 654 iken, bu rakam 2016 yılında 13 bin 36 oldu. Bebek ölüm hızının Türkiye’de en yüksek olduğu il Bingöl olurken, en düşük ölüm oranı Tunceli’de görüldü.

Kaynak: Cnnturk.com

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.