Sorunları aşmak için 15 önemli ipucu

1- Öncelikli ve en önemli olan şey problemleri tespit etmektir. İlişkinize dürüst bir şekilde dışarıdan bakın ve problemlerin ne olabileceğini görmeye çalışın. Sizi neyin rahatsız ettiğini dürüstçe gözlemleyin. Mümkün olduğunca çok detayı analiz etmeye çalışın. Bu eşinizi suçlayarak olayları tek tarafa yüklemekten daha çözümcül bir yaklaşım edinmenizi sağlayacaktır.

2- Eğer hatalı olan tarafsanız, eşinize saygınızı, dostluğunuzu, sevginizi ve saygınızı gösterin. Her gün eşinize onu ne kadar çok sevdiğinizi hatırlatın ve bunu yüreğinizden gelen kelimelerle yapın.

3- Sevgiliyken ya da yeni evliyken yapmakta olduğunuz şeyleri tekrar hayatınıza dahil edin. Sürprizler, jestler, hoşa gitmek için o dönemde attığınız adımları hatırlayın.

4- Duygularınızı dürüstçe ifade edin ve olabildiğiniz kadar açık olun.

5- Açık iletişim kurun, uzlaşmacı ve iyileştirici olmaya başlayın. İlişkiye bakış açınızı, ilişkiden beklentilerinizi konuşmaktan çekinmeyin ve her iki tarafında hemfikir olduğu ortak noktaları belirleyin. Diğerleri için de anlayışlı olun.

 

6- Dinlemeyi öğrenin. Tek taraflı ifade ve çaba sorunlarınızı çözmeyecektir. Karşınızdakinin de konuyla ilgili düşünceleri olabileceğini bilmek ve ona göre şekillenmek sağlıklı iletişimin ana kuralıdır. Birbirinizin duygu ve düşüncelerine saygı göstermelisiniz.

7- Evliliğinizde eşinizi rahatsız eden sorunları anlamak ve bunları değiştirmeye çalışmak için çok çalışmanız gerekebilir. Eşiniz sizi hâlâ seviyor olsa bile sürekli tekrarlanan problemlerden dolayı evlilikten vazgeçme noktasına gelmiş olabilir.

8- Eğer seks hayatınız sekteye uğramışsa, yaşadığınız güncel sorunlar seks hayatınıza da yansımaktaysa o zaman en doğru olan şey konuyu enine boyuna konuşmak olacaktır. Baş başa daha çok zaman geçirmeye özen göstermeli, birbirinize zaman ayırmalı hatta baş başa bir tatile çıkmalısınız.

9- Aşılamayacak konu yoktur. Konuya kendilerini açamayan dolayısıyla da sorunları aşamayan insanlar vardır. Bu çarkın içinden çıkmak istiyorsanız kendinizi sorunlarınızı anlamak noktasında açık tutun.

10- Eşinizin siz, sizin de eşiniz olmadığınızı; benzer yönleriniz olsa da ayrı birer birey olduğunuzu iyice anlayın. Her ikiniz de empati yapabilmeli, kendini bir diğerinin yerine koyabilmeli ve diğer tarafın bakış açısından olayları anlamaya çalışmalısınız.

11- Sizinkine benzer sorunlar yaşamış olan çiftlerin deneyimlerini yabana atmayın. Elbette bire bir uygulamaya da kalkmayın.

12- Geçmişte yaşanmış olumsuz davranışların bugününüzü mahvetmesine izin vermeyin. Dünden çıkarılacak tek sonuç alınacak derslerdir.

13- Affetmeyi ve unutmayı öğrenin. Geçmişi gündeme getirmek evliliğinizi kurtaramaz. Aksine evliliğinizi öldürür.

14- Her ikiniz de çözüm arayışında olun. Unutmayın ki bu bir savaş değil ve kazananı da olmayacak.

15- Sabırlı olun. Evlilik sorunlarınız bir gecede ortaya çıkmadığı gibi bir gecede de neticeye ulaşmayacaktır. Her ikiniz de eşit dinginliğe kavuştuğunuzda ve yeni bir başlangıca hazır olduğunuzda hislerinizi konuşun.

 Mehmet Coşkundeniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.