Aşk evliliği ömrü uzatıyor…

Amerikan üniversitelerinin aşk ve evlilikle ilgili çalışmaları ilginç sonuçları ortaya koydu:

Aşk evliliği ömrü 8 yıl uzatıyor, akıl sağlığını koruyor…Yahoo internet sitesi, ABD üniversitelerinin aşk ve evlilik hakkındaki çalışmalarını derledi. Buna göre aşk, evlilik, evlat sevgisi, hayvan beslemek; insanları sağlıklı, mutlu, dinç ve kırışıksız tutmaya yetiyor. Rutgers Üniversitesi`ne göre aşk da tıpkı çikolata gibi, beynin dopamin salgılamasını sağlıyor.

Bu salgı da ruh halini, enerji seviyesini yükseltiyor, odaklanmayı kolaylaştırıyor. Aşk, koku alma duyusunu keskinleştiriyor. Evlilik ve aşk ikilisi, akıl sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Chicago Üniversitesi`nin bulgularına göre, evli çiftlerde psikiyatrik vakalar daha az görülüyor. Brown Üniversitesi`nde yapılan araştırmaya göre evliler, bekarlara oranla daha az hastalanıyor. Ömür ortalama 8 yıl uzuyor. Dartmouth Üniversitesi, iyi bir evliliğin yılda fazladan 100 bin dolar kazanmaktan daha fazla mutluluk verdiğini, baba olmanın erkekleri daha ılımlı yaptığını kaydetti.

HÜCRELER ÇOK HIZLI YENİLENİYOR

Columbia Üniversitesi uzmanlarına göre de evlilik insanı gençleştiriyor, hücreler çok daha hızlı yenileniyor. Michigan Üniversitesi uzmanlarına göre ise romantik film izleyen erkeklerde progesteron seviyesi artıyor ve uysallaşıyorlar. John Hopkins Üniversitesi akademisyenleri, `Çiftler arasındaki fiziksel temas, antidepresan etkisi yapıyor` diyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.